Main Page | Corner Articles | Ingenious Ingredient: Coenzyme Q10

Ingenious Ingredient: Coenzyme Q10

Coenzyme Q10, also known as Ubiquinone, which has become one of the most popular nutritional supplements in recent years, is an important, natural and ingenious ingredient that should be closely labeled with its contributions to health and skin. Coenzyme Q10, which is found naturally in our body and in many foods, can be taken into the body with a balanced and varied diet, or it can be applied as a supplement with capsules or externally with creams, lotions or serums. Let's get to know more about this miraculous substance that can open the door to a healthy body and beautiful skin.

It is a protein-structured compound that is naturally found in every cell in our body, especially in the heart, liver, kidneys and pancreas, and whose primary task is the conversion of nutrients into energy, and unfortunately, this valuable molecule gradually decreases with age.

Factors leading to its decrease

Aging, hyperthyroidism, use of statins (a type of drug used to keep cholesterol levels under control) and vigorous exercise are among the factors that cause a decrease. Especially if your diet is not adequate and balanced, the use of complementary substances containing Coenzyme Q10 will be very beneficial for both your health and your skin beauty.

Very important for health

Coenzyme Q10, which is a powerful antioxidant and effective in rendering free radicals harmless, protects the cell structure and increases the body's resistance against many problems, from slowing down the negative effects of aging on the body to life-threatening diseases such as heart diseases and cancer.

Body support needed

Coenzyme Q10, which is found naturally in many foods, can be taken with especially red meat, liver, eggs, fatty fish such as salmon and tuna, cereals, green leafy vegetables and fruits such as spinach. Also, as a nutritional supplement
After the age of 40, it can be used in forms such as capsules, tablets and sprays to supplement the body.

Benefits to the skin

Koenzim Q10 bileşeninin yıllar içinde hücrelerde azalma göstermesiyle sağlıklı
ve genç bir cilt için önemli bir şart olan hücreler arası enerji üretimi ve koruyucu güç olan antioksidan özelliği yitirilmeye başlar. Gücünü yitiren cilt ise daha çabuk yaşlanır. Bu sebeple ağız yoluyla veya kozmetik ürünler aracılığıyla dışarıdan uygulanacak Koenzim Q10, cilde farklı şekillerde etki ederek cilt güzelliğinizi korumanızda yardımcı olacağı gibi güzel ve sağlıklı yaşlanma konusunda da en büyük destekçiniz olacaktır. Koenzim Q10 kullanımının cilde sağlayacağı ilk etki, deriye enerji vermesidir. Çünkü cildin hasar kontrolünü ve tamiratını yapabilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır ve gereken bu enerji koenzim Q10 ile sağlanır. Bir diğer en önemli etki ise serbest radikallere karşı koruyucu gücüdür. Serbest radikaller, nefes alırken, yemek yerken kısaca vücudumuzda gerçekleşen her bir işlemde doğal olarak ortaya çıkan, sigara, alkol tüketimi, hava kirliliği, stres, radyasyon, UV ışınları gibi kötü ortam koşullarıyla tetiklenen, stabil olamayan ve yüksek enerjili reaktif oksijen molekülleridir. Bu kararsız yapıdaki moleküller, kararlı hale gelebilmek için sağlıklı hücrelerden elektron çalma eğilimi gösterirler ve sonuçta, üst dermiste kolajen yıkımına ve anormal elastin birikimine sebebiyet vererek yaşlanma sürecini tetiklerler. Serbest radikallerin neden olduğu oksidasyonları önleyen, serbest radikalleri yakalama
ve stabilize etme yeteneğine sahip maddelere ‘antioksidan’ adı verilir. Serbest radikallerle antioksidan sistemler arasında doğal bir denge vardır. Bu denge bozulduğunda, yani serbest radikaller metabolizmada antioksidan etkinliğinden daha yoğun olduğunda hücrelerde ve dokularda hasar oluşur. Bu durumda hücreler işlevselliklerini yitirerek yaşlanır. Yaşın ilerlemesiyle bedenin antioksidan üretimi giderek azalır ve vücut daha çok serbest radikal oluşumuna maruz kalır. Koenzim Q10, bu serbest radikallerin neden olduğu, hücreleri yaşlandıran oksidatif hasara karşı etkili olan, güçlü bir anti-oksidan olmasıyla erken yaşlanmaya karşı koruma sağlar. Cilt hücresi aktivitesini uyararak cildi gençleştirir. Aktif deri hücreleri toksinlerden kolaylıkla kurtulur ve besin maddelerini daha iyi kullanabilir. Kolajen üretimini uyarır. Kolajen, cildin sıkılığını ve gücünü koruyabilmesi için gerekli bir proteindir. Daha fazla kolajen elde etmenize yardımcı olan CoQ10 cildin önemli bir bölümünü oluşturur.

Dr. Ecz. Neslihan Şahin

SHARE!