Ana Sayfa | Neslihan Şahin Kimdir?
Neslihan Şahin Kimdir?

Bazen siz dünyaya gelmeden sizin için hazırlanmış olan bir iş vardır.

Ve bazen siz işinizi değil işiniz sizi seçer. Gözlerinizi açtığınız o renkli dünya o kadar işler ki ruhunuza yürüyüş yolunuz olur, tüm hayatınız olur aşkla, sonsuz bir sadakat ve bağlılıkla.

İşte benim Kozmetik ürünler ile olan hikayem de tam olarak böyle başlıyor.

Türkiye’nin ilk ve en eski kozmetik üretici firmalarından biri olan ‘Kozaş Kozmetik AŞ’de açtım gözlerimi hayata, Dedemin başlattığı kozmetik yolculuğuna vakti geldiğinde babam katılmış ve kız kardeşimle birlikte biz de bu ışıltılı dünyaya böylelikle ilk adımlarımızı atmıştık.

Renkler, Kokular ve kadının ışıltılı dünyasını yansıtan rengarenk kozmetikler.

Etrafımda birbirinden farklı bir sürü kozmetik ürün hazırlanırken merakla izledim doğum süreçlerini, içime çekerek büyüdüm o en güzel kokuları. Varoluş mucizelerine şahitlik ederek yaş aldım, yoğuruldum ve piştim.  En nihayetinde tıpkı ailem gibi ben de gönlümü verdim bu sektöre.

Öncelikle, söylemek isterim ki, bu ışıklı dünyanın da uzunca bir varoluş hikayesi ve ayakta kalabilme savaşı mevcut. 

Öyle ki, birçok fedakarlığı, emeği ve yıllar alacak tecrübelerin birikiminin toplamını gerektiriyor. Ancak Yetmiyor. İnsan sağlığının en önemli olduğunu unutmayan bilinçler gerektiriyor, hassasiyet, takip, emek, bilim ve durmadan yenilenmek, geliştirebilmek bu uzun yolculuğun en önemli basamaklarını oluşturuyor.

Bu bilinç ve farkındalıkla başladım eğitim hayatıma. 

Dünya insanı olmak ve bilgiye duyduğum iştahı doyurabilmek arzusuyla 2012 yılında mezun olduğum Semmelweis üniversitesi Eczacılık Fakültesinden Dr.Eczacı ünvanıyla mezun oldum. Artık Avrupa Eczacılar Birliği Üyesi bir eczacıydım.

Öğrenciliğim boyunca Kozmetik ürünler ile ilgili birçok eğitim ve kongreye katıldım

Bu süreçte yolum Kozmetik Ürünlerin regülasyon işlerinde uzman bir İtalyan Danışman ile kesişti. O gün ve sonrasında artık kozmetiklerin arka perdesinde de neler olup bittiğine vakıf olacaktım.

Yol beni bu seferde İtalya’ya sürükledi. 

Yaklaşık bir yıl Avrupa Kozmetik Yönetmeliği ve Üretici/  İthalatçı firmalara GMP (İyi Üretim Uygulamaları) üzerine bir danışmanlık firmasında görev aldım. Ayrıca yine İtalya’da bulunduğum süre içerisinde, profesyonel  kozmetik ürünleri üreten global bir firmada Ar-ge ve ihracat bölümlerinde çalıştım.

Artık Ülkeye dönüş vakti gelmişti.

Türkiye’ye döndükten sonra Yeditepe Üniversitesi Kozmetoloji Yüksek lisansına başladım ve mezun oldum. Mezuniyetim sonrası başladığım Yeditepe Üniversitesi Toksikoloji bölümünde doktora programından 2023 yılında mezun oldum.

Lisans, Yüksek Lisans ve doktora boyunca Avrupa Kozmetik Yönetmeliği, Avrupa’ya kozmetik ihracatı, Kozmetik ürünlerde Güvenlik değerlendirmesi ana başlıkları olmak üzere Yurt içinde ve Yurt dışında birçok eğitim, kongre ve seminere katıldım.

Brüksel’de ve Fransa’da Kozmetik ürünlerde güvenlik ve Parfüm üzerine yoğun eğitimler aldım.

Milliyet Gazetesi Pembenar Ve Cadde’de DOTTORESSA köşe adım ile köşeyazarlığı yaptım iki yıl boyunca.

Türkiye Kozmetik Sektörüne Katkı sağlaması amacı ile Neslihan Şahin ile Türkiye Kozmetik sektörü adlı programda yapımcılık ve moderatörlüğü üstlenerek birbirinden önemli konular ve kıymetli konuklar ile bir araya geldik.

Birçok Üniversite’nin Eczacılık Fakültelerinde konuşmacı olarak bulundum.

İstinye Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Misafir Öğretim üyeliği görevinde bulundum.

Avrupada ve İngiltere de Kozmetik ürün ihracatları için firmalarım bulunmaktadır.

Şu anda ise kendi yetiştirdiğim uzman ekibim ile birlikte Türkiye’ deki yerli ve yabancı, kozmetik üretici/ithalatçı birçok firmaya Kozmetik ürünlerin bildirimi, ÜBD (Ürün bilgi Dosyası) hazırlanması, Sorumlu Teknik Eleman (STE), Avrupa’ya kozmetik ihracatları, CPNP bildirimleri, Avrupa’da Responsible Person hizmetleri, İngiltere ürün kayıtları, İngiltere Responsible person hizmetleri olmak üzere profesyonel danışmanlık hizmetleri sunmaktayım.

Kozaş kozmtik AŞ de yönetim kurulu üyeliğim devam etmektedir. Fason üretim taleplerinizde 70 yıllık deneyim ve birikimimiz ile sizlere hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.

Ayrıca geleceğin danışmanlarını yetiştirebilmek adına kurum ve kişiler için özel danışman eğitimleri vermekteyim.