Her ikisi de (SPF/PA) cilt bakım ürünlerinin, UV radyasyonundan kaynaklanan cilt hasarına karşı sağladığı koruma düzeyini belirtmek için kullanılır.

SPF (Güneş Koruma Faktörü) güneş kreminin cilde zarar veren ışınlardan ne kadar iyi koruyacağının bir ölçüsüdür. Örneğin cildinizin doğal koruma süresi 10 dakika ise SPF 15 koruma faktörlü bir ürünle bu süre 150 dakika olacaktır.

PA değeri (UVA Koruma Seviyesi) bronzlaşma için geçen sürenin oranını temsil eder. Örneğin, PA değerleri 2’den küçükse, gösterge olarak “PA” kullanılır. PA değeri 4 ila 8 arasında ise gösterge “PA++” olur. SPF ve PA hesaplamaları için test yöntemleri, in-vivo değerlendirme için iki uluslararası standarda dayanmaktadır: ISO-24442 ve ISO-24444. Bu yöntemler, 1 cm2 başına 2 mg veya 2 μL güneş koruyucu uygulanmış insan cildini yapay bir güneş ışığı kaynağından gelen UV ile ışınlar. Kızarıklık oluşana kadar geçen minimum süre, kremin uygulandığı ve uygulanmadığı cilt bölgeleri için değerlendirilir. Bununla birlikte, bu test yöntemleri maliyetlidir ve bireysel farklılıklar sonuçlarda öznel bir varyasyona katkıda bulunabilir. Bu nedenle JASCO, ISO standartlarına dayalı bir güneş kremi SPF/PA değerlendirme sistemi geliştirmiştir. Sistem, UV-görünür spektrofotometre kullanarak güneş kremlerinin geçirgenlik spektrumlarından SPF ve PA değerlerini hesaplamak için kullanılır.

PA değerleri, PA eşdeğer değerlerine göre 5 sınıfa ayrılır ve sınıflarına uygun olarak etiketlenir.

PA <2
PA + + 2 – 4
PA ++ 4 – 8
PA +++ 8 – 16
PA ++++ 16<

 

Aşağıdaki örnekler, Ölçüm koşulları tablosundaki parametreler kullanılarak ölçülmüştür:

Etiketli ve hesaplanan SPF ve PA örnek değerleri