Ana Sayfa | Duyurular | Tüm Firmaların Dikkatine

Tüm Firmaların Dikkatine

Bu bir bilgilendirme mailidir. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) yayınlamış olduğu duyuruya istinaden 28.05.2024 tarihi itibari ile Ürün Takip Sistemi’nde (ÜTS) yapılacak kozmetik ürünlerin firma, belge ve ürün başvurularında tahakkuk işlemi gerçekleştirilecektir. Söz konusu tahakkuklara ilişkin işlemler aşağıda ilettiğimiz şekilde uygulanacaktır.

 

Başvuru Türüne Göre Gerçekleştirilecek İşlemler

Kozmetik Ürünler İçin;

  • Kozmetik ürün bildirim başvurularında, ilgili tahakkuk işlemi başvuru içinde yer alan her bir ürün barkodu için gerçekleştirilecektir. Eksiklik bildirilen ürün barkodu için yapılan yeni başvurularda ise ayrıca bir tahakkuk oluşturulmayacaktır. İmal ürünler için indirimli tahakkuk uygulanacaktır.
  • Kayıt altına alınmış olan bir kozmetik ürüne firma tarafından yapılan güncelleme başvurusunda ürün barkodu için tahakkuk işlemi gerçekleştirilecektir.
  • Nanomateryal bildirim başvurularında herhangi bir tahakkuk işlemi gerçekleştirilmeyecektir.
  • Kozmetik firma kayıt başvurularında tahakkuk işlemi başvuru başına gerçekleştirilecek olup bilgi güncelleme başvurularında ayrıca bir tahakkuk işlemi gerçekleştirilmeyecektir.

 

İlgili tahakkuk işlemlerine ilişkin bilgilere TİTCK internet sayfasında yayınlanan “Kurum Hizmetleri Fiyat Tarifesi” belgesinden erişilebilmektedir. İlgili başvuruları yapacak firmaların özellikle elektronik bilgi yönetim sistemi (ebs.titck.gov.tr) üzerindeki firma kayıt bilgilerinin güncel olması gerekmektedir.

 

Kurum Hizmetleri Fiyat Tarifesi aşağıdaki gibidir;

SIRA NO Başkan Yardımcılığı Daire Başkanlığı Hizmet İçeriği 2024 Yılı Ücreti (Tl) Türkiye’de Üretilen Ürün Desteği (Evet/%40)
325 TIBBİ CİH. KOZ. Kozmetik Ürünler Dairesi Kozmetik Ürün Kayıt Başvurusu (ürün barkodu başına) 297,18 178,31
326 TIBBİ CİH. KOZ. Kozmetik Ürünler Dairesi Kozmetik Firma Kayıt Başvurusu 5.048,01  

 

Ödemeler İle İlgili Bilgi aşağıdaki gibidir.

Kurum hesabına yatırılacak olan ücretler için Kurumsal Tahsilat Uygulaması yapılmaktadır. İlgili firma ve kişiler referans numaraları (Kurumumuz ilgili birimlerinden veya EUP üzerinden aldıkları) ile Halkbankası şube veya Halkbankası internet bankası aracılığı ile Kurumsal ödeme yapmaları gerekmektedir. Havale veya EFT kesinlikle yapılmayacaktır.

STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI

Muhasebe Biriminin Halk Bankası A.Ş Kurumsal Şb./Ankara Şubesi

Iban Numarası: TR57 0001 2009 4520 0004 0000 11

VERGİ NUMARASI: 8790638644

Not:Yukarıda Belirtilen miktarlar Kurum Hesabına yatırılacak olup ayrıca  Harçlar Kanununa göre alınması gereken harçlar Maliye veznesine yatırılarak dekontlar kuruma teslim edilecektir

Yayınlanan duyuru ve linki aşağıdaki gibidir.

Link:

https://www.titck.gov.tr/duyuru/kozmetik-urun-ve-tibbi-cihaz-kayit-basvurulari-27052024154859

Kurum Hizmetleri Fiyat Tarifesi ve linki aşağıdaki gibidir.

Link: https://www.titck.gov.tr/dinamikmodul/70