Ana Sayfa | Köşe Yazıları | BİLİNÇLİ GÜZELLİK

BİLİNÇLİ GÜZELLİK

Her kadın güzel olmak ister. Evet, bu cümle doğru, ancak eksiktir. Çünkü kadın her daim güzel olmak ister. Hayatının her döneminde güzel hissetmek, geride bıraktığı her yıla bakıp, “Ne kadar da güzelmişim!” diyebilmek ve her yeni girdiği yaşla gurur duyabilmek ister. Çünkü kadın her yaşta kadındır ve yaşı ne olursa olsun önce kendi gözleri, sonra da sevdiklerininkiler tarafından beğenilmek ister. Tam da bu noktada bilinçli güzelleşen kadın modeli girer devreye. Bu model bilir, hayatının her bir yılında o hep güzeldir. Çünkü yıllara meydan okuyacak bir güzellik bilincine sahiptir. Bu da demektir ki; o hep güzel olacak ve öyle hissedecektir.

Bu kadın modeli hakkında sanırım hepimizin aklına bazı isimler gelmeye başladı. Ama diyorsanız ki, hepsi bir seri estetik uygulamalar sonucu ulaşılmış
güzellik, yanılıyorsunuz.

Bilinçli güzellik için beş büyük sırrı bilmek, daha da önemlisi her daim uygulayabilmek önemlidir.

Doğru beslenme

Sağlıklı ve ışıldayan bir cilt, ancak sağlıklı bir bedenle mümkündür. Dışarıdan yapılan müdahaleler, doğru beslenme alışkanlığı kazanılmadığı müddetçe eksik kalmaya mahkumdur ve güzelliğinize gölge düşürmeye devam edecektir. Bu yüzden yıllar boyu sürecek güzelliğin temel taşlarını, doğru beslenme alışkanlığı oluşturur.

Cilt temizliği

Sağlıklı bir ciltte olması gereken canlı, parlak ve elastik görünümü korumak amacıyla cilt temizliği ve bakımının düzenli aralıklarla uygulanması gerekmektedir. Amacı; cildi, yüzeyinde biriken toz, kir, makyaj artıkları, sebum (yağ) ve ölü hücrelerden temizlemek, ayrıca dış etkenlere karşı korumaktır. Her gün yapılması gereken bir uygulamadır.

Cilt türüne uygun bir temizleyici ürünle sabah-akşam mutlaka temizlenmelidir. Unutmayın ki, zamanınız ne kadar kısıtlı olursa olsun, cildinize ayıracağınız beş dakika, ileride size yıllar olarak geri dönecektir.

Düzenli spor

Cilt güzelliğinin ilk şartı sağlıklı kan dolaşımıdır. Düzenli yapılan egzersizle gelişen kan dolaşımı sayesinde, cilde daha çok oksijen taşınır. Bu da cildinizin tazelenmesini ve yenilenmesini sağlayacaktır. Vücudunuza ve ruh halinize olan pozitif etkilerini düşündüğümüzde, düzenli spor kesinlikle yadsınamaz güzellik sırları arasındaki yerini almaktadır.

Minik dokunuşlar

Kozmetik cilt bakımı, estetik olduğu anlaşılmayan ameliyatsız işlemler serisi ve çağımız mucizesi dolgu uygulamalarıyla artık hiç de yalnız değiliz. Minik dokunuşlarla istenilen güzelliğe gebeyiz.

İçsel mutluluk

Hiçbir şey içinizde hissettiğiniz mutluluğun gözlerinize yansıması kadar sizi güzel gösterebilme gücüne sahip değildir. İçten gelen mutluluk, huzur ve dinginlik, otomatik olarak gülümseyişinize yansıyacak ve gözlerinizdeki ışıltı, güzelliğinizin mührü gibi parlayacaktır. Burada ünlü filozof Hegel’in “Güzellik mutlak ruhun yansımasıdır” cümlesini hatırlatmak isterim ve bunu bir düşünün derim.

Mucize beklemeyin

Unutmayalım ki, güzellik bir bütündür. Kozmetik ürünler ya da estetik müdahaleler sizlerin oluşturduğu temel taşların üzerine inşa edilecekler. Zemin ne kadar sağlıklıysa, yaptığınız destekleyici uygulamalar da o oranda sizleri ve güzelliğinizi yarınlara taşıyacaktır. Bu yüzden bir mucize beklemeden önce gerçekçi olup bilinçlice güzelleşmeyi öğrenebilmeliyiz. Böylece yaptığımız harcamalar, ödün verdiğimiz saatler yok olup gitmeyecek, kendimizi şımarttığımız mutlu anlar olarak hayatımızdaki yerini alacaktır. Bilinçlice güzelleşmeniz dileğiyle, sevgi ve sağlıkla kalın.

Dr. Ecz. Neslihan Şahin

PAYLAŞIN!