Ana Sayfa | Köşe Yazıları | GECEYLE GELEN GüZELLİK

GECEYLE GELEN GüZELLİK

Güzellik söz konusu olunca, birçok etkenden bahsedebiliriz, ancak bugünün konusu geceyle gelen güzellik, yani uykunun cildimize etkileri. Hayatımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçiriyoruz, o zaman uykunun cildimiz üzerindeki olumlu etkilerinden bahsetmemek olmaz. Yatmadan önce yapılacak doğru bakım, cildimizi korumada ayrıcalık sağlayacaktır. Eksiksiz, tüm insanlığın varoluşundan bu yana süregelen uyku ritüelinin güzelliğimize olan katkılarını, nasıl ve neler yapabileceğini öğrenmeye hazır mısınız?

Uykunun cilde faydaları

Cildimiz gün boyunca içsel ve çevresel faktörlerden bizim kadar etkileniyor. Soğuk hava, rüzgar, egzoz dumanı ve oradan oraya koştururken yüzümüze yapışan tozlar, cildimizi kendini savunmaya mecbur bırakıyor. Deri, kendini yenilemek ve toparlamak için geceyle birlikte gelen ritüeli bekliyor. Çünkü bizler kendimizi derin ve huzurlu bir uykuya teslim ederken, cildimiz mesaiye kalıyor ve kendini onarma çalışmalarına başlıyor.

Özellikle gece 00.00-03.00 arasında hücre metabolizması doruğa çıkıyor. Gündüz kalp gibi hayati önem taşıyan organlara kan taşıyan dolaşım sistemimiz, bu saatlerde tüm ilgisini cilde yönlendiriyor. Kısaca, uzun vadede güzel kalmak, güzel yaş almak istiyorsak gece uykumuzdan feragat etmemeli ve gereken itinayı göstermeliyiz.

Gece cilt bakımı

Cildin kendiyle ilgilenme vaktidir gece. Tüm gün savunmasız kalan cilt için hasar tespiti yapılıp, onarım ve yenilenmeye geçilir. Bize düşense, cildimize destek olacak kozmetik ürünlerle ideal bakımı gerçekleştirmektir. Gece yapılan cilt bakımının altında yatan en önemli etken, cildin bakıma açık hale gelmiş olmasıdır. Yani, cilt aktif maddelere daha açıktır ve uygulanan kozmetik ürünlerden maksimum derecede fayda sağlanabilir.

Gündüz ve gece ürünleri farklı

Kozmetik ürünlerin gündüz ve gece olarak ayrılmasındaki en önemli sebep; gündüz koruma, gece ise bakım amacıyla formülize edilmiş olmalarından kaynaklıdır. Örneğin, gündüz kullanılan bir kremin içerisinde güneşin zararlı etkilerine karşı UV koruyucular bulunurken, gece kreminde bunun yerine, deriyi besleyip ve bakım yapacak farklı bir aktif vardır. Söylemeye çalıştığım, gece kullanıma uygun kozmetik ürünler, daha yoğun ve zengin formülize edilmiştir.

Temizlik en önemli adım

Cildimiz iyi bir temizliği hak ediyor. Üstelik cilt temizliği yapılmaksızın uygulanan kozmetik ürünler, bir fayda sağlamayacağı gibi, siyah nokta ve sivilce oluşumuna yol açıyor. Yani satın aldığınız ürünle ilgili doğru gözlem yapamayacak, paranızın boşuna gittiğini düşünecek ve en önemlisi sağlık ile güzelliğinizden ödün vermiş olacaksınız.
Uykuya geçtiğimiz anda, cildin yumuşak ve kırışıksız olmasına katkı sağlayan büyüme hormonu kanda maksimum seviyeye ulaşıyor. Böylece bazı hücreler hacimlerini artırıp, bazılarıysa bölünerek çoğalmaya ve çalışmaya başlıyor. Bu sebeple, uykunun ilk 3.5 saati gerçek güzellik uykusu olarak kabul edilir. Geceyle gelen güzelliğe kulak vermeniz dileğiyle…

Dr. Ecz. Neslihan Şahin

PAYLAŞIN!