Ana Sayfa | Köşe Yazıları | GÜZELLiĞiN YENi TUTKUSU: ISIK DOLGUSU

GÜZELLiĞiN YENi TUTKUSU: ISIK DOLGUSU

Her yeni başlayan günle birlikte gözlerimizi açıp, “Merhaba” diyoruz; o günün bize getireceği bilinmezliklere, güzel olmasını dileyerek içten içe. Her ne kadar tam olarak dillendiremesek de güzelin altında yatan isteklerimizi, yine de bu kelimeyi seçiyoruz ivedilikle.

O kadar bütünleşmiş bu sözcük bizlerle. Derken aynaya ilişiyor gözümüz. Kendi yansımamızı izliyoruz bir solukta. Güzel görünmek istiyoruz, en çok da kendimize.
Geçireceğimiz gün ve hayattaki beklentilerimiz bile hissedebildiğimiz güzellikle şekilleniyor. Yaş ilerliyor, sorumluluklar çoğalıyor ve maalesef her yeni gün aynı ruhta ama biraz daha yıllanmış bir silüetle devam ediyoruz yolculuklarımıza. İşte burada bir sorumluluk daha yüklüyor hayat sırtımıza. Cildimizi korumamız gerektiğini hatırlatıyor, çünkü cilt güzelliği, güzel olabilmenin temel basamaklarını oluşturuyor.

Neyse ki, çağımız teknolojisi de bizimle aynı fikirde. Bu yüzden her yeni günle birlikte yeni bir teknik geliştiriliyor güzelliğimiz daim olsun diye. İşte bugün de gözlerimizi Işık Dolgusu Uygulaması’na açıyoruz. Gelin, hep birlikte inceleyelim.

Nedir? Nasıl yapılır?

Işık dolgusu, ilerleyen yaşla birlikte cildin kaybetmiş olduğu canlılığı ve diriliği yeniden kazandırmak, renginin genç yaşlarda olduğu gibi daha ışıltılı ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlamak amacını taşır. Bu işlem, mezoterapi ve dolgu uygulamalarının birlikte yapıldığı, son zamanların popüler yumuşak doku doldurma uygulamasına verilen isimdir.

Hyaluronik asitle ilişkisi nedir?

Cildimiz, en dış tabaka olan epidermis, bir altında bulunan dermis ve deri altı dokulardan oluşur. Hyaluronik asit (HA) ise dermis dokusunda bulunan temel bir ara madde olmakla birlikte tüm yaşayan organizmalarda vardır. Hacminin bin katı su bağlayabilmesi sayesinde dermisin hacmini ve esnekliğini artırdığı gibi cildimize de müthiş faydaları vardır. Ancak yaşla beraber vücudumuzda bulunan bu değerli madde azalır.
Işık dolgusunu başarılı kılan en büyük etken de, halihazırda vücudumuzda bulunan HA’nın laboratuvar ortamında üretilerek dolgu malzemesi olarak kullanılabilir hale getirilmiş olmasıdır. Ayrıca destekleyici kombinasyonlarının (amino asitler, anti oksidantlar ve nemlendiriciler) gençlik ışıltısı adı altında gerek görülen bölgelere takviye edilmesidir.

Uygulama alanları nelerdir?

Işık Dolgusu, yüzde aydınlık ve parlak bir görünüm yaratır. Özlenilen bebeksi cilde kavuşmak için destekleyici, cildin toparlanmasını sağlayan bir dolgu türüdür.
Tüm yüze, göz altına ve boyun bölgesine uygulanabilir. İçerdiği lidokain anestezik maddesiyle minik enjeksiyonlarla uygulanır. Böylece dilediğimiz cilt ışıltısına acısız kavuşabiliriz.

Hangi sıklıkta yapılmalıdır?

Tek bir uygulamayla ömrümüzün sonuna dek ışıltı bir cilde sahip olmak gerçekten de çok hoş olurdu. Ancak unutmayın ki, cildimiz de yaşlanır. Bu yüzden bu uygulamaları tekrarlamak gerekir. Tabii ki hangi sıklıkta yenilenmesi gerektiği yaşın ve cildin ihtiyacına göre değişiklik gösterir. Ancak başlangıç için, üç hafta aralıklarla üç uygulama uygundur.

Her daim güzel hissetmeniz dileğiyle, güzelliğiniz daim olsun.

Dr. Ecz. Neslihan Şahin

PAYLAŞIN!