Ana Sayfa | Köşe Yazıları | MiNiK DOKUNUŞLARLA MUTLU SONUCLAR

MiNiK DOKUNUŞLARLA MUTLU SONUCLAR

Hayat, karşı koyamadığımız gerçeklerle dolu. Yüzleşmekten korktuğumuz için kaçtığımız, saklanmak istesek de yakalandığımız gerçekler… Nasıl yer çekimine karşı koyamıyorsak, yaşlanmanın da önüne bir türlü geçemiyoruz.

Aynı yaşımızda kalamıyoruz. İşin kötüsü,ruh olgunlaşıyor da, yine de çocuk kalıyor bir parça, bir nebze detaze, gençliğininbaharındaymışcasına.

Yılbaşları, doğum günleri, özel günler derken, işte o zaman varıyoruz zamanın farkına. Ve aniden buluyoruz kendimizi aynanın karşısında! Bir şaşkınlık gördüğümüz yansımamız sonrasında. Aklımız kaç yaşındaki halimizde takılı kalmış kim bilir? Aynadaki görüntü hem aynı kadın, hem değil. Bu nedir? Her bir çizgimiz, geçmiş yılların taze izleri gibi karşımızda ve soruyoruz o malum soruyu korkakça: “Ayna ayna söyle bana?”

Evet buraya kadarki kısım geçen yıllarımız. Acı, tatlı en değerlianılarımız. Buradan sonra başlayacak hikayeyse yarınlarımız.

“Yaşlanmanın da güzeli olur mu?” demeyin, çağımız teknoloji ve yeniliklerinden faydalanmayı eksik etmeyin. Bu yüzden bugün sizleri dokuların hızlı iyileşmesini ve canlanmasını hedefleyen, doku yenilenmesi sürecini başlatan, yaşlılık karşıtı bir uygulamayla tanıştırmak istiyorum: PRP. İşte bu uygulama hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları:

PRP nedir?

Platelet Rich Plasma (trombositlerle zenginleştirilmiş plazma uygulaması) adı verilen tedavi yönteminin kısatılmış ismidir. PRP, yumuşak dokunun iyileşmesini hızlandıracak çeşitli büyüme faktörleri ve diğer sitokinleri içerir.

Trombositten zengin plazma tedavisi eski bir terapidir ve yaygın olarak dermatoloji, ortopedi ve diş hekimliği uzmanlık alanlarında kullanılır. Günümüzde yeni bir cilt gençleştirme yöntemi olarak da uygulanmaya başlanmıştır.

Trombosit nedir?

Kan hücreleri en temel haliyle üçe ayrılır: alyuvarlar, akyuvarlar ve pıhtılaşmayı sağlayan trombositler.

Dokuda hasarlanma olduğunda ya da kanama başladığında ilk olarak trombositler gelir ve kanayan bölgeye yapışarak pıhtı oluşmasına yardım eder. Hemen akabinde doku iyileşmesini sağlayan diğer hücrelerin hasarlı bölgeye gelmesini sağlayarak, dokunun kısa sürede iyileştirilmesi sağlanır.

Kısaca, platelet ya da diğer adıyla trombositler, doku hasarını iyileştirme görevi olan ve onarım sürecini başlatan küçük kan hücreleridir.

Uygulama nasıl gerçekleşir?

Hastanın 8-10 cc. arası kanı alınarak santrifüj edilir. Sonra da kanın hücre kısmı, plazma kısmından ayırılır. Sarı renkliplazma enjektöre çekilerek cildin altına uygulanır.

PRP söz konusu olduğundaalınan kan, en üst kısmında serum, orta kısmında yağ ve alt kısmında pıhtı kalacak şekilde ayrıştırılır.

Bu ayrıştırma sonucu yüzde 45 hücre, yüzde 55’i plazma olarakçıkar. Plazmada bulunan trombositler büyüme faktörleri salgıladıklarıiçin cilde uygulanan kısım da tam

olarak burasıdır.

Cilde etkisi nasıl olur?

PRP, medikal bir uygulamadır ve sadece doktorlar tarafından yapılmalıdır. Yani trombositi bol olan kısım ya mezoterapi yöntemiyle ya da maske haline getirilerek istenen bölgeye uygulanır. Böylece dokulardaki hasarın ya da yaşlanmanın etkilerini geriye çevirerek doğal büyüme faktörleri istenen bölgeye verilir.

PRP uygulaması, deriyi en doğal şekilde yeniden canlandırır ve yapılandırır. Uzun etkilidir. Güneş ve yaşlılık lekeleri yumuşar, göz altı bölgesindeki torbalanmalar ve mor renk değişikliklerinde düzelme olur. İnce çizgiler yumuşar. Kırışıklık ve çizgileri doldurarak değil, gençleştirerek giderir.

Kaç seans gerekir?

Yılda bir, üç hafta aralıklarla üç seans yapılır. Uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı parlak bir görüntü elde edilir. Bununla birlikte cildin kendini yenileme süresi olan 21 günden sonra etkiler belirginleşir.

Sonuç olarak yaşlanmayı durdurmak mümkün değil. Ancak PRP uygulamalarıyla cildi koruyabilir, geçmişten gelen izleri yumuşatabilir ve yarınlara sağlıklı ve parlak bir ciltle uyanabiliriz. Daha güzel olarak, daha güzel yarınlara uyanmak dileğiyle, güzelliğiniz daim olsun.

PRP’nin medikal estetik uygulama alanları nerelerdir?

Göz altı morlukları tedavisinde,

Saç ve saçlı deri uygulamalarında (cansız ve mat saçlarda, saç kalitesini artırmak amaçlanır)

Ciltteki çizgi ve kırışıklıkların giderilmesinde,

Leke ve akne izi tedavilerinde,

Elastikiyet kaybı ve sarkmalarda,

Yüz, boyun, dekolte bölgesi, el, kol ve bacaklarda uygulanan bir tedavi çeşididir.

Dr. Ecz. Neslihan Şahin

PAYLAŞIN!