Ana Sayfa | Köşe Yazıları | ZAMANI GERİYE SARAN BAKIM: SAÇ BOTOKSU

ZAMANI GERİYE SARAN BAKIM: SAÇ BOTOKSU

Saçımız; karakterlerimizin temsilcisi, ruhumuzun rengi ve güzelliğimizin mührü en büyük armağanımız. Doğduğumuz andan itibaren bize eşlik eden, bizimle birlikte büyüyen ve gelişen, güçlendiğimizde güçlenen, zayıf düştüğümüzde çelimsizleşen, bizi tamamlayan, kişiliğimize kimlik katan en önemli görselimiz ve onu korumak bizim görevimiz. İşte tam da bu sebeple size saç botoksundan bahsedeceğim.

‘Zamanı geriye saran bakım’ olarak ünlenen saç botoksu, saçlara yoğun hidrasyon sağlayan, hasar görmüş saç tellerini onarmayı ve kayıp nemi geri vermeyi vadeden bir kozmetik saç bakımıdır.

Protein, amino asit, vitamin ve lipid gibi anahtar maddeleri kullanarak saçınızı restore etmenize ve yeniden yapılandırmanıza yardımcı olur. Temel olarak, dolgu özelliğiyle saça hacim ve parlaklık kazandırmayı hedefler. Saçın daha ipeksi ve kolay şekil alır hale gelmesine yardımcı bir destek bakımıdır.

Saçımız, keratin adı verilen, kopmaya, aşınmaya ve zorlanmalara dayanıklı protein moleküllerinden oluşur. Kimyasal işlemler (fön, boya vb.), çevresel faktörler ve yaşın ilerlemesiyle birlikte, yapısında bulunan keratin giderek azalır ve maalesef saç eski sağlık ve canlılığını yitirmeye başlar. Bu noktada dışarıdan uygulanacak bakım desteğine ihtiyaç duyar.

Saç botoksu, içerdiği aktiflerle saça ihtiyacı olan bakımı sağlayabilecek, yardımcı ve destekleyici bir bakım tedavisidir.

Kimler tercih etmeli?

Saç botoksu, saç kremlerinin ya da maskelerinin yeterli olmadığı, çok fazla işlem görmüş, zayıf ve kopmaya eğilimli, problemli saçlar için cazip bir bakımdır. Bununla birlikte çok kuru, elektriklenmeye müsait saç tipleri ya da eski ihtişamını kaybetmiş bukleli saçlar için de kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken bir saç bakımıdır. Ancak her zaman söylediğim gibi, var olanı korumak, yitirilen bir şeyi geri getirmekten çok daha kolaydır. Bu sebeple fikrim, tüm saç türleri için uygun olduğu yönündedir. İşlem süresiyse yaklaşık bir saattir.

Kalıcılık süresi nedir?

Saç botoksunun etkileri genelde 2-4 ay arasında sürer. Keratin işlemine benzer şekilde, uygulamanın yararlarını korumaya yardımcı olması için düşük miktarda veya hiç sülfat içermeyen bir şampuan kullanılması gerekir. Saçınıza iyi baktığınız, beslenmenize dikkat ettiğiniz ve doğru şampuan kullandığınız takdirde yılda iki kez yaptırmanız yeterlidir.

Güçlü saçlarla, güçlü yarınlara uyanmak dileğiyle, güzelliğiniz daim olsun.

Saç botoksu ve keratin işlemi arasındaki fark nedir?

Saç botoksu ve keratin uygulaması arasındaki en temel fark; saç botoksunun, keratin
uygulamasında olduğu kadar ağır kimyasal içermemesidir. Birçok keratin tedavisi, hoş
olmayan bir koku üretebilen ve bazen hassas bir kafa derisine sahip insanlar için tahrişe neden olan kimyasallar (tipik olarak formaldehit) içerir. Ancak, saç botoksu kimyasal bir işlem değildir. Bu nedenle, güçlü kokular veya kafa derisi hassasiyetlerinden daha az endişe edebilirsiniz.

Dr. Ecz. Neslihan Şahin

PAYLAŞIN!